PROJEKTY NADZIEI

Dodano: 26.11.2021

SŁOWO WPROWADZENIA

Zapraszamy do włączenia się w „PROJEKTY NADZIEI”, propozycję przygotowaną przez Siostry Salezjanki z okazji 100-lecia ich obecności w Polsce.

Przez 9 miesięcy, od października do czerwca, włączmy się w dzieło grupy ŚDM - razem możemy zrobić coś dobrego. W myśl słów Papieża Franciszka z orędzia na XXXV ŚDM: Obyście zawsze słyszeli jęk tych, którzy cierpią; wzruszali się tymi, którzy płaczą i umierają w dzisiejszym świecie (…) Niech ludzkie rany staną się waszymi, a będziecie nieśli nadzieję w ten świat.

Na każdy miesiąc dajemy propozycję Słowa Bożego związaną z wyjściem Abrahama, fragment z historii pierwszych sióstr salezjanek w Polsce (zwłaszcza s. Laury Meozzi) oraz propozycję konkretnego zaangażowania.

OTWÓRZMY OCZY I WSTAŃMY Z KANAPY, BY ZANIEŚĆ TROCHĘ NADZIEI DO ŚWIATA.

MIESIĄC

TEMAT

PROPOZYCJA

X

BYĆ NADZIEJĄ MISJI

 – SZKOŁA W KIJOWIE

Z okazji Tygodnia Misyjnego zachęcamy do organizacji w swoich wspólnotach różnego rodzaju kiermaszów i zbiórek na jakiś cel misyjny np. budowę salezjańskiej szkoły

w Kijowie. Jedna z form to tzw. „Stół Solidarności”. Polega na tym, że różne osoby przynoszą jakiś atrakcyjny przedmiot na wspólny kiermasz. Ważne, by rzeczy były nowe (lub używane, ale w dobrym stanie). Takie, jakie sami chcielibyśmy otrzymać. Potem te rzeczy zostają wystawione na kiermaszu, z którego dochód przeznaczamy na wyznaczony cel.

XI

BYĆ NADZIEJĄ UBOGICH/BEZDOMNYCH

Zapraszamy w tym miesiącu do odpowiedzi na potrzeby osób skrajnie ubogich i/lub bezdomnych poprzez włączenie się w już organizowaną w środowiskach lokalnych pomoc np. różnego rodzaju zbiórki odzieży czy żywności dla pobliskiego schroniska dla bezdomnych lub organizacji wydającej posiłki bądź przez zorganizowanie konkretnej pomocy dla konkretnego człowieka/konkretnych osób.

XII

BYĆ NADZIEJĄ RODZIN

Grudzień i czas rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia zaprasza nas do podzielenia się tym, co mamy z rodzinami, którym tego brak. Zachęcamy do zwrócenia w tym miesiącu uwagi na rodziny, które mogą mieć trudność w godnym przeżywaniu codzienności, a w sposób szczególny właśnie tego wyjątkowego czasu Świąt. Potrzeby, jak wiemy, mogą być różne – czasem wystarczy wspomóc materialnie, rzeczowo… czasem trzeba pomóc tym, co jest dobrze zagospodarować… a czasem może po prostu trzeba zaprosić kogoś na Wigilię i będzie znaczyło to więcej niż materialne wsparcie… Rozeznajcie sami!

I

BYĆ NADZIEJĄ SENIORÓW

Styczeń – miesiąc, w którym przeżywamy Dzień Babci i Dziadka, czyli miesiąc, w którym doceniamy wartość starszych pokoleń i wyrażamy im swoją wdzięczność za ich wkład w budowanie naszego „dziś”. Zapraszamy w tym projekcie do zwrócenia szczególnej uwagi na osoby starsze z naszego otoczenia, na seniorów, którzy być może spędzają swoją codzienność w dotkliwej samotności; do zwrócenia szczególnej uwagi  na starszych ludzi, którzy są obok nas, a którzy potrzebują naszej pomocy… A może po prostu – nasza babcia lub nasz dziadek nie widzieli nas od dłuższego czasu?

Miesiąc ten może być też okazją do odwiedzenia osób starszych przebywających w pobliskim Domu Pogodnej Starości i umilenia im któregoś ze styczniowych popołudni

II

BYĆ NADZIEJĄ CHORYCH

Miesiąc luty zatrzymuje naszą myśl na osobach chorych (często też w wyniku tej choroby  umierających). Podejmując ten projekt postarajmy się w jakiś sposób wspomóc osobę/osoby chore.

Warto też zapytać tych, którzy są obok, jak się czują…? czy wszystko w porządku…? Może się okazać, że bliżej niż się spodziewaliśmy jest ktoś, kto cicho cierpi i potrzebuje naszego wsparcia.

III

BYĆ NADZIEJĄ ŻYCIA

Marzec niesie ze sobą podpowiedź projektu mającego na celu ochronę życia. Zapraszamy do włączenia się w pomoc matkom spodziewającym się dziecka, matkom w Domach Samotnej Matki, matkom, które same wychowują swoje dzieci. Być może potrzebują jakiegoś wsparcia, rozmowy, obecności, czy też zwykłej pomocy w wymagającej codzienności.

Warto także włączyć się w szersze propozycje, takie jak dzieło Duchowej Adopcji, czy zostać koordynatorem akcji „Pieluszka dla maluszka”. Zachęcamy!

IV

BYĆ NADZIEJĄ MIŁOŚCI

– DZIECI Z DOMÓW DZIECKA

W kwietniu zachęcamy do włączenia się w sposób szczególny do udzielenia wsparcia i przygotowania miłej niespodzianki dla dzieci z domów dziecka. Odbiorcami mogą być dzieci z domów dziecka prowadzonych przez Rodzinę Salezjańską, ale może warto także zwrócić uwagę na inne domy dziecka, które są prowadzone w naszych miastach, w których dzieci nie spotykają się na co dzień z duchem salezjańskim. Zachęcamy nie tylko do przygotowania niespodzianek dla dzieci, ale także do konstruktywnego zorganizowania im wolnego popołudnia czy czasu weekendu.

V

BYĆ NADZIEJĄ WIARY

 – DZIECI PIERWSZOKOMUNIJNE

– OŁTARZ oraz PATRIOTYZM

Maj niesie ze sobą dwie - wręcz oczywiste - przestrzenie zaangażowania się: dzieci pierwszokomunijne i postawę patriotyczną.

Zachęcamy do zaangażowania się w pomoc w przygotowaniu dzieci do I Komunii Świętej. Pomoc ta może być potrzebna na różnych poziomach: być może znamy dziecko, któremu trzeba pomóc przygotować się pod kątem znajomości modlitw, któremu trzeba pomóc przygotować się do spowiedzi… może jest tak, że ubogie rodziny potrzebują pomocy w zakupie stroju komunijnego lub potrzebują pomocy
w zorganizowaniu poczęstunku w domu. Przestrzeni można znaleźć wiele. Trzeba się tylko rozejrzeć wśród dzieci, które wymagają większego wsparcia.

Pierwsze dni maja kierują też naszą myśl na historię naszego kraju i motywują do budowania w sobie coraz głębszej postawy patriotycznej. Może warto odbudować w naszym środowisku szacunek do Flagi i Symboli narodowych… może warto uczynić widocznym jakieś miejsce, które zasługuje na szacunek, a zostało przez nas wszystkich zapomniane…

VI

BYĆ NADZIEJĄ NADZIEI

 – DZIECI Z PERYFERII

Czerwiec – koniec roku, początek wakacji. Warto dostrzec w tym miesiącu dzieci, które całe najbliższe miesiące spędzą w swoim domu… ewentualnie pojadą na parę dni do babci… Kolonie, półkolonie, warsztaty? Decyzja należy do Was. Ważne, by WYJŚĆ do tych dzieci, które same do nas nie przyjdą.

 


INFORMACJE DLA RODZICÓW

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę na Patronalne Święto Przedszkola i Szkoły. Uroczysta Msza zostanie odprawiona w...

W środę -  15 grudnia  2021 r. - w godzinach 16.30  - 17.30 odbędą się  konsultacje na terenie...