Sztandar

Dodano: 11.01.2022

           Sztandar jest symbolem historii i tradycji. Jest elementem, który łączy wszystkich wyznających te same wartości. Pierwotnie nazywano go chorągwią, był znakiem rozpoznawczym i bojowym dla walczących. Sztandar był symbolem narodowym, otaczanym czcią i szacunkiem. Dowody najwyższego uszanowania barw narodowych i gotowość przelewania krwi za sztandar dało rycerstwo polskie walczące z Krzyżakami pod Grunwaldem. Właśnie wtedy zrodził się piękny zwyczaj składania przysięgi przed sztandarem. Tradycja sztandarów wojskowych dała początek tworzenia takowych również w szkołach.

Na awersie Sztandaru znajduje się Godło Rzeczypospolitej Polskiej i napis: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Rewers Sztandaru to wizerunek Świętej Rodziny, otwarta księga, gałązka dębu, kaganek i napis – Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Świętej Rodziny w Rumi.

  • Patronem  naszej szkoły jest Święta Rodzina. Wzywając Jej wstawiennictwa, chcemy Ją naśladować w naszej społeczności. Pragniemy, aby nasza szkoła była znakiem miłości, jaka panowała w rodzinie Pana Jezusa.
  • Otwarta księga” – jest znakiem nieustannego poszukiwania prawdy i otwierania się na Prawdę najwyższą, którą dla chrześcijanina jest Osoba Jezusa.

Napis „Wychowanie jest sprawą serca” wskazuje na salezjańską metodę wychowawczą św. Jana Bosko.

  • Płonący kaganek to symbol nauki i wiedzy, którą należy wciąż zdobywać.
  • Gałązka dębu oznacza długowieczność, dostojeństwo i siłę. Przypomina, że człowiek, realizując swoje ziemskie powołanie przygotowuje się do życia wiecznego.

INFORMACJE DLA RODZICÓW

Organizacja rozpoczęcia Roku Szkolnego 2023/2024 w dniu 4 września 2023 r.       klasy IV -...

RODZINNA DROGA KRZYŻOWA na Kalwarii Wejherowskiej Serdecznie zapraszamy całą społeczność naszej szkoły i przedszkola 11...